Nie ma żadnych przesłanek medycznych, które potwierdzałyby szkodliwość odpowiednio dobranego masażu dla przebiegu ciąży fizjologicznej.
Celem masażu w ciąży jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych w okolicach karku, grzbietu – szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym – oraz kończyn dolnych. W miarę rozwoju ciąży zmienia się środek ciężkości ciała kobiety, co powoduje nadmierne wygięcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się.
Rosnący płód uciska naczynia krwionośne, powodując zaburzenia krążenia i zastój krwi w nogach. Masaż limfatyczno-uciskowy w kierunku „do serca” umożliwia swobodny przepływ krwi w stronę serca, łagodząc obrzęki nóg występujące u kobiet w ciąży.
Główne zalety masażu w ciąży:
- relaksacja
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- poprawa krążenia
- zapobieganie obrzękom kończyn górnych i dolnych
- zapobieganie i łagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa
- zapobieganie rozstępom skórnym
Lista przeciwwskazań do zastosowania masażu w tym okresie obejmuje wszelkie stany zagrożenia poronieniem, krwawienia z dróg rodnych, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, gestozy, niedokrwistość, skazy krwotoczne, choroby serca, choroby nerek, trzustki oraz tarczycy, stany patologiczne ciąży, takie jak łożysko przodujące czy przedwczesne odklejanie się łożyska, a także wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu (Lewandowski G.).
Zapoznaj się z pełną ofertą w zakładce Masaże lub sprawdź ceny w Cenniku. Skontaktuj się z nami przez stronę Kontakt, aby umówić wizytę.