Myofascial Release

Myofascial Release, czyli mięśniowo powięziowe rozluźnianie to jedna z najnowszych metod terapeutycznych w medycynie manualnej. Koncentruje się ona na pracy z systemem mięśniowo-powięziowym i obejmuje techniki poprawiające wewnętrzną ruchomość tkanek miękkich, szczególnie powięzi.

Myofascial Release to bezpieczne i bardzo skuteczne praktyczne techniki, które polegają na zastosowaniu delikatnego trwałego ciśnieniem do mięśniowo-powięziowych ograniczeń tkanki łącznej, aby wyeliminować ból i przywrócić ruch.
Żywa tkanka posiada wewnętrzną zdolność do poruszania się, będącą rezultatem rytmicznych zmian zachodzących w tonie mięśni, wewnętrznych rytmach ciała takich jak: skurcze naczyń krwionośnych, ruchy jelit, oddychanie, skurcze mięśni, ruchy gałek ocznych itp. Aktywacja sił w technikach MR odbywa się wykorzystując te siły wewnętrzne oraz siły zewnętrzne związane z dostarczaniem energii mechanicznej wywieranej przez terapeutę poprzez nacisk, trakcję, skręcanie, rozciąganie, które w odpowiedni sposób wpływa na tkankę miękką, zmieniając jej właściwości biomechaniczne oraz wywierając wpływ na reakcje odruchowe.

Uraz, stan zapalny, zabiegi chirurgiczne powodują mięśniowo-powięziowe ograniczenia, które mogą produkować ból wrażliwych struktur, które nie ukazują się w wielu standardowych testach.

Każdy zabiegu MR jest wykonywana bezpośrednio na skórę bez olejów, kremów lub urządzeń. Umożliwia to terapeucie do dokładnego wykrywania powięziowych ograniczeń i zastosować odpowiedniej ilość stałego ciśnienia, aby ułatwić uwolnienie powięzi.