Kinesiology Taping (kinesiotaping)

Kinesiology taping (kinesiotaping) to metoda aplikacji elastycznego plastra, o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry, na określoną część ciała wywołując:

  • działanie przeciwbólowe
  • utrzymanie odpowiedniej postawy
  • normalizacja napięcia mięśniowego

Kinesiotaping to jedna z nowszych terapii mających zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie nie leczy się choroby (objawów), ale pacjenta. Nazwa Kinesiology taping ma pochodzenie łaciNskie, kinesiologia to nauka o ruchu, a wiec poprzez aplikację plastra przywracamy funkcję. Kinesiology taping jest najbardziej rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z użyciem plastra bazująca na ostatnich osiągnięciach wiedzy medycznej z obszaru terapii mięśniowo-powieziowej.

Terapia Kinesiology to sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu wykorzystania możliwości kompensacyjnych organizmu. Pomocna w terapii bólu, korekcji układu powięziowego, reedukowaniu czynności ruchowych. Adresatem terapii może być każda osoba u której testy wskazują na możliwość redukcji objawów.

Aplikacje plastra nie mają w większości zastosowań charakteru korekcji mechanicznej, lecz działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne lub wpływanie na dysfunkcje znajdujące sie poza obszarem objawu (np.bólu). Służą temu testy przesiewowe dzięki którym terapeuta lokalizuje dysfunkcje organizmu i porównuje je z istniejącymi objawami. U podstaw działań terapeutycznych tapingu leży przerwanie błędnego kola bólu, co jest ważnym działaniem, ale niezwalniającym terapeuty do wyjaśnienia i leczenia dysfunkcji, która prowokuje objawy.

Tape (plaster kinesiology) jest wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną. Warstwą klejącą jest akryl (bez lateksu) co ogranicza możliwość występowania podrażnień i uczuleń. Plaster zachowuje swoje właściwości przez wiele dni po aplikacji, nie ogranicza czynności higienicznych.

Co wyróżnia kinesiology taping spośród innych metod:

  • jest dobrze akceptowany przez pacjentów,
  • działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej,
  • efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu,
  • nie wyklucza stosowania innych form terapii