Leczenie obrzęków lipidowych

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) to przewlekła choroba tkanki podskórnej, która rozpoczyna się w wieku dojrzewania płciowego i powiększa się z wiekiem. Występuje wyłącznie u kobiet, ponieważ wiąże się ją głównie z oddziaływaniem żeńskich hormonów. Dotyczy głównie nóg czasami ramion. Przyczyna nie jest znana.

Obrzęk lipidowy charakteryzuje się nieproporcjonalnym przyrostem podskórnej tkanki tłuszczowej i często prowadzi do dużych dysproporcje ciała. Obrzęk tłuszczowy nie mam nic wspólnego z przyrostem wagi, nie likwiduje go dieta.

Cechą charakterystyczną obrzęku tłuszczowego jest łatwość tworzenia się siniaków, przy nawet delikatnym dotknięciu. Obrzęk bywa bolesny, nasila się w ciągu dnia, szczególnie latem, narasta głównie w łydkach i udach, stopy i kostki pozostają prawidłowe. Jest symetryczny, tzn dotyczy obu nóg czy ramion. Obrzęk może stanowić też problem w codziennym poruszaniu się.

Ciężkim powikłaniem obrzęku lipidowego, gdy nie jest leczony przez wiele lat jest powstanie obrzęku lipo-limfatycznego (tłuszczowo-limfatycznego). Nie udrażniany układ limfatyczny kumuluje białko, które powoduje wzmożoną produkcję kolagenu, co prowadzi do zgrubienia tkanki i usztywnienia naczyń limfatycznych. W tej fazie zaczyna pojawiać się także obrzęk na stopach.

Obrzęk tłuszczowy to nie defekt kosmetyczny, a choroba, często nie rozpoznawana przez lekarzy. W leczeniu znajduje zastosowanie kompleksowa terapia przeciwzastoinowa/przeciwobrzękowa.