Leczenie napięcia mięśniowego

Szybkie tempo życia, stres i przemęczenie są ciągle obecne w naszym życiu. Rzutuje to na nasz stan psychiczny i fizyczny. W pierwszej kolejności dochodzi do napięcia mięśni pleców, szczególnie szyi i karku. Sztywność, napięcie i ból dotykają większość osób aktywnych zawodowo.

Zbyt duże napięcie mięśniowe może się również pojawić w wyniku aktywności fizyczne – przeciążenia nieprzygotowanego organizmu lub w wyniku zbyt dużych obciążeń.

Praca mięśni polega na ich kurczeniu i rozluźnieniu. Często jednak mięśnie zmuszone są przez różne sytuacje do pracy w stałym napięciu, bez rozciągania i rozluźniania. To może doprowadzić do przeciążeń mięśni. Mięśnie stają
się sztywne, napięte i może dochodzić do ich przykurczu. Przeciążone mięśnie stają się bolesne i mogą dawać odczucie promieniowania do kończyn dolnych, drętwienia.

W długotrwałym aspekcie może dojść do znacznych uszkodzeń mięśni, więzadeł, ścięgien, krążków miedzykręgowych i w efekcie z napięcia mięśni dojdziesz do ostrego bólu, który może wyłączyć z życia zarówno zawodowego jak i prywatnego.

Skutecznymi metodami obniżającymi napięcie mięśniowe są:

  • Terapia Punktów Spustowych
  • Masaż głęboki
  • Techniki rozluźniania powięziowego
  • techniki relaksacji mięśniowej PIR lub MET
  • techniki relaksacyjne np. trening Jacobsona, kąpiele, masaż wodny, muzykoterapia.